СРБСКИ НАРОД ЗА СТАРИ СЈАЈ И ВИТЕШТВО


Join the forum, it's quick and easy

СРБСКИ НАРОД ЗА СТАРИ СЈАЈ И ВИТЕШТВО
СРБСКИ НАРОД ЗА СТАРИ СЈАЈ И ВИТЕШТВО
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
СРБСКИ НАРОД ЗА СТАРИ СЈАЈ И ВИТЕШТВО

ФОРУМ СРБСКИХ НАЦИОНАЛИСТА


You are not connected. Please login or register

Историја старог века

Go down  Порука [Страна 1 of 1]

1Историја старог века Empty Историја старог века Sat Oct 03, 2009 10:14 pm

С*Р*Б*И*Н

С*Р*Б*И*Н
Admin

Стари век је епоха робовласничког друштвеног поретка који је, у току развоја људског друштва, најдуже трајао. Протеже се од појаве класних друштава, првих цивилизација и прве писмености (4.000 - 3.000 год. пре Христа) па до пропасти Западног римског царства (476. године).

https://ratina.forumsc.net

2Историја старог века Empty Стари Египат Mon Oct 05, 2009 7:48 am

С*Р*Б*И*Н

С*Р*Б*И*Н
Admin

Стари Египат је основан пре 5000 година, био је прва земља држава на свету. Био је и најдуговечнији, трајући око 2500 година, знатно дуже од било које европске државе.
Брзина којом су се мењали аспекти египатске културе, какви су монументална архитектура, обичаји при погребу покојника, као и етничко обележје, није увек била везана са брзином политичких промена у самом царству.
Основу египатског живота чинила је река Нил. Са пуним правом може се речи да Египат не би постојао без ове реке. Као најдужа река на свету текла је више од 6000 км, кроз пустињске области, и тако стварала узани појас плодне земље дуж својих обала. Око неких 150 км, од обале река се ширила у делту, плавећи пространу низију Доњег Египта. Нил је био мистерија.Нил је у току летњег периода плавио околна подручија, а за древне египћане је била загонетка одакле је вода долазила. Касније су истраживачи открили изворе Нила у Јужној Африци тек пре 200 година.Данас , после толико времена знамо да су ове поплаве израз летњег монсуна који је погађао ове области.
Стари египћани су годину делили на три годишња доба, на основу понашања реке Нил. Летњи период био је доба великих поплава, када се Нил изливао из свога корита и таложио свој богати црни муљ. Јесењи период је значио повлачење воде, и тада су земљорадници сијали своје усеве. Пролеће је било сушно доба, то је био период када се вршила берба. Међутим природа је непоуздана. Ако је поплава била прениска, није било довољно плодне земље, а ако је била превисока плавила је села.
Египатски свештеник Манетон у трећем веку п.н.е. забележио је владавину тридесет једене египатске династије у временском интервалу од 2800. година. И данас следимо његов систем, само што делимо египатску историју на периоде. Тако имамо седам периода и три међупериода. Први је прединастички период који траје од око 5000-3150. год. п. н. е. Затим иде ранодинастички период од 3150-2686. године п. н. е. Доба старог краљевства обележио је период 2686-2181. године п. н. е. Затим наступа први међупериод који траје од 2181-2040. године п. н. е. Средње краљевство траје од 2040-1782. године п.н.е. , након којега наступа други међупериод који траје од 1782-1570. године п. н. е. Ново краљевство је раздобље од 1570-1070. године п. н. е., након којег наступа трећи међупериод који траје од 1070-525. године. Касни период 525-332. Године п. н. е,задњи период је грчко римски који траје од 332. п. н. е. до 641. године н. е.
Први фараон био је Менес,краљ горњег Египта,он је освојио доњи Египат и ујединио две земље око 3150. Године п. н. е. Једна легенда говори да је он владао 60. година, све док га није убио нилски коњ. Могуће да је он краљ који је приказан на резбареној таблици познатој као Нармерска палета. На страни приказаној горе, краљ носи белу круну Горњег Египта. Са друге стране таблице фараон носи црвену круну Доњег Египта.


Историја старог века Egypt

https://ratina.forumsc.net

Назад на врх  Порука [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете одговорити на теме у овом форуму